
Colorfabb PA Neat
1.75mm 750g
PA Neat er en helt ny ufyldt, varmebestandig polyamid (nylon) filament med lav vridning, udviklet til professionelle anvendelser.
- Meget temperaturbestandig
- Robust
- Holdbare print
PA Neat er en yderst funktionel polyamidtype, der muliggør kontinuerlig brug ved temperaturer op til 120°C og samtidig bevarer stærke mekaniske egenskaber. Den er meget temperaturbestandig og robust, hvilket gør den ideel til fremstilling af holdbare højtydende dele.
Takket være dens lave vridningsegenskaber er PA Neat særligt velegnet til professionelle brugere, der kræver pålidelige og dimensionsstabile print.
På grund af den høje stivhed af 2.85mm filament anbefales det at bruge spoleholdere med en vis friktion mellem spole og holder for at forhindre, at spolen ruller frit af.
Filamentet kan absorbere fugt fra omgivelserne. Hvis fugtniveauet er for højt, kan der forekomme overdreven oozing under bevægelser samt en ru overflade på printede dele. Tørring anbefales med en filamenttørrer ved 70–80°C i 4–6 timer.
Specifikationer
| Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Materiale | Colorfabb PA NEAT |
| Diameter tolerance | ± 0,1 mm |
| Densitet | 1,14 g/cm³ |
| Kontinuerlig driftstemperatur | 120 °C |
Printtips
ColorFabb har et veludstyret 3D-printstudie med mange populære 3D-printere. Deres PA-materiale er blevet testet på forskellige 3D-printere, hvilket har resulteret i følgende anbefalede indstillinger:
| Indstilling | Anbefaling |
|---|---|
| Anbefalet 3D-print temperatur | 265 °C – 290 °C |
| Anbefalet printhastighed | 30 – 40 mm/s |
| Anbefalet opvarmet byggeplade | Rumtemperatur – 50 °C |
| Byggeoverflade (glas) | Brug af 3DLac anbefales for bedre vedhæftning |
| Køleblæser | 0 % anbefales for bedst mulig lagbinding. Op til maks. 50 % ved behov for køling |
Download
Hvad er der i æsken
- 1 x spole Colorfabb PA Neat filament
- Materiale: Polyamid (Nylon), Ufyldt
- Kontinuerlig brugstemperatur: Op til 120°C
- Vridning: Lav vridning
- Filamentdiameter: 2.85 mm
- Tørretemperatur: 70–80°C
- Tørretid: 4–6 timer