
CreatBot PEEK-300
CreatBot PEEK-300 er en ny 3D-printer af industriel kvalitet, der fokuserer på højtydende materialer som PEEK og PEI. Printeren er designet til høj pålidelighed og økonomisk 3D-printning af højtydende funktionelle materialer med høj ydeevne.
Funktioner
- Stor byggevolumen på 300x300x400
- Dobbelt ekstruder
- Genoptag udskrivning, hvis strømmen svigter
- Pause udskrivning, hvis filamentet løber ud
- Udskriver op til 500 °C
- Opvarmet byggeplade 200°C
- Opvarmet byggekammer 120°C
- Vandkølet system
- Fuldt lukket kammer
- Automatisk og manuel nivellering af sengen
- 4,3" berøringsskærm
- HEPA-luftfiltrering
CreatBot PEEK-300 er en ny 3D-printer af industriel kvalitet, der fokuserer fuldt ud på højtydende materialer som PEEK og PEI. Printeren er designet til høj pålidelighed og økonomisk 3D-printning af højtydende funktionelle materialer med høj ydeevne.
Stor printplads
PEEK-300 har en imponerende byggeplads på 300x300x400 mm. At kunne udskrive PEEK i denne størrelse er utrolig godt.
Dobbelte ekstrudere
PEEK-300-extruderne omfatter et intelligent kølesystem. Dette sikrer, at filamentet hele tiden tilføres ved den optimale temperatur. De højdejusterbare nozzles gør det muligt for dig at justere dem meget hurtigt og nemt. Perfekt, når du ønsker at 3D-printe med støtte, varierede materialer eller blot to farver. Alle CreatBots fra 3D Prima leveres som standard med dobbelte ekstrudere.
Væskekøling
Kølesystemet er en af de vigtigste komponenter i en printer, og endnu vigtigere i en printer, der kan nå høje temperaturer. PEEK-300 har et nyudviklet væskekølesystem, der får vandet til at cirkulere i hot-end'en og holder den ved optimal temperatur.
Køling af luftpumpe
Som støtte til det flydende kølesystem har PEEK-300 også et luftpumpe kølesystem. Den funktion, der adskiller denne printer fra andre, er, at den tager kølig luft udefra i stedet for blot at bruge den varme luft inde i printeren.

System til detektering af filamenter
Hvis du skulle løbe tør for filament under et 3D-print, skal du ikke være bekymret. 3D-printeren går i pausetilstand og lader dig skifte filamentet - derefter trykker du bare på genoptage, nemt!
3D-udskrifter ved høj temperatur
Nozzlen kan fungere ved temperaturer på op til 500 °C. Det betyder, at du kan bruge en lang række forskellige filamenter, herunder PEEK

Fortsat 3D-printning
Hvis du skulle få et uventet strømsvigt, husker PEEK-300 den sidst kendte position, gemmer den, sænker og trækker glødetråden tilbage. Når strømmen kommer tilbage, kan du fortsætte med at 3D-printe.
Lukket og opvarmet byggeområde
Byggekammeret på PEEK-300 kan opvarmes til 120 °C. Takket være denne funktion kan printeren holde en konstant temperatur, og det betyder, at du løber en meget mindre risiko for revner og forvridning. Det er et problem, som man ofte støder på med f.eks. ABS på printere uden opvarmet byggekammer.

Opvarmet byggeplatform
Byggeplatformen på PEEK-300 kan nå op på 200 °C. Dette er vigtigt, hvis du vil udskrive materialer som PEEK, PEKK og lignende materialer.

Udskriv med præcision og hastighed
Med PEEK-300 har CreatBot taget det hele et skridt videre, når det gælder hastighed, præcision og pålidelighed. Opløsning på op til 0,04 mm og en udskriftshastighed på op til 120 mm/s (40-60 mm/s optimal hastighed). Kombiner dette med en kraftig opsætning med direkte drev, og du har en printer, der vil yde sit bedste hver gang du bruger den.
Alt lukket bygningsrum
På CreatBot PEEK-300 har du et helt lukket byggeområde, som forhindrer, at store 3D-print bliver knækket eller skævt.
Tredobbelt varmeisolering
Den tredobbelte varmeisolering er fremstillet af dobbelt isoleringskammer, avancerede isoleringsmaterialer og vakuumdobbelt PC-plader. Det er en garanti for ultra ydelse og sikkerhed.

HEPA-luftfiltrering
Luftfiltersystemet kan adsorbere urenheder og gasser, der genereres ved udskrivning af specielle filamenter, hvilket er mere sikkert og miljøvenligt, hvilket er mere velegnet til hus, skole og kontorlokaler.

Tekniske specifikationer
| Tekniske specifikationer | |
| Brugbare dyse Typs | MK8 |
| Anvendelig filamentdiameter | 1,75 mm |
| Dyse Temperatur Max | 500 ºC |
| Åbent filamentsystem | Ja |
| Extruder Typ | direkte drev |
| Doporučená rychlost tisku Max | 150 mm/s ( |
| Byggeområde | 300 mm x 300 mm x 400 mm |
| Dobbelt opbygningsområde | 300 mm x 300 mm x 400 mm |
| Byggepladens temperatur maks. | 200 ºC |
| Byggepladeoverflade | carbon fiber sheet, removable |
| Materiale til byggeplade | glas |
| Fastgørelse af byggeplade | fast |
| System til nivellering af byggeplade | BL-Touch |
| Byggekammer under processen | Åben eller lukket |
| Opvarmet byggekammer | Yes, max 120°C |
| Filamentkammer lukket | Ja |
| Extruder Antal af | 2 |
| Extruder Konstruktion Typ Dual | Dobbelthoved med elektronisk løftesystem |
| Installationsplads/krav | |
| Samlet masse | 650 mm x 600 mm x 750 mm |
| Samlet vægt | 100 kg |
| Driftsomgivelsestemperatur | 15°C - 32°C |
| Maksimalt strømforbrug | 4600 W |
| Spannung | AC: 200 V - 240 V (50-60 Hz) |
| Udstyr | |
| Nødlukning | Ja |
| Hepa-filter | Ja |
| Sensor for udløb af filament | Ja |
| Strømsvigt Fail Safe | Ja |
| Berøringsskærm | Ja |
| Kamera | Ja |
| Forbindelse | |
| USB-port | Ja, 1 x USB-A & 1 x USB-B |
| WLAN | Nej |
| Nøjagtighed | |
| Laghøjde | 0,04 - 0,5 mm |
| Opløsning | 0,04 mm |
| Forsendelse | |
| Forsendelseskasse | 820 mm x 650720 mm x 1080 mm |
| Bruttovægt | 130 kg |