
The Filament PETG CF
1.75mm 1kg
THE FILAMENT PETG CF – et filament, der kombinerer pålidelighed med enestående æstetik. Med 3% kulfibre tilbyder det holdbarhed, en elegant finish og nem printning.
THE FILAMENT PETG CF
Prøv THE FILAMENT PETG CF – et 3D-filament, der forener pålidelighed med flot æstetik. Takket være PETG-sammensætningen og tilsætningen af 3% kulfibre i høj kvalitet får du fremragende holdbarhed og fleksibilitet. Den optimerede formel reducerer risikoen for tilstopning af dysen og minimerer stringing, hvilket gør printprocessen glat og problemfri.
PETG CF er lige så nemt at printe med og lige så begyndervenligt som traditionelt PETG, og det er desuden kompatibelt med Bambu Lab AMS-systemet.
THE FILAMENT PETG CF udmærker sig med sin elegante, kulfiberlignende finish, hvilket gør det ideelt til funktionelle dele som dronekomponenter, racermodeller eller industrielle dele. Den øgede slagfasthed og mekaniske styrke gør det til et oplagt valg til applikationer, der kræver både høj ydeevne og et stilfuldt udseende.
THE FILAMENT PETG CF kombinerer funktionalitet og æstetik på en måde, der gør det velegnet til en bred vifte af avancerede projekter.
Downloads
- Filament TDS
- Filament MSDS
Specifikationer
Generel information
| Felt | Værdi |
|---|---|
| Producent | The Filament |
| Symbol | 5907138401370 |
| EAN | 5907138401370 |
| SKU | TF-24112 |
| Serie | PETG CF |
Produktspecifikation
| Felt | Værdi |
|---|---|
| Produktlinje | PETG CF |
| System | Spole |
| AMS-kompatibilitet | Ja |
| Farve | Grå |
| Overfladefinish | Kulfiber-look |
Tekniske data
| Felt | Værdi |
|---|---|
| Diameter | 1,75 mm |
| Densitet | 1,32 g/cm³ |
| Nettovægt | 1.000 g |
| Temperaturbestandighed | 72°C |
| RoHS & REACH | Ja |
Printindstillinger
| Felt | Værdi |
|---|---|
| Dysetemperatur | 230–255°C |
| Varmebed temperatur | 60–75°C |
| Anbefalet printhastighed | 40–200 mm/s |
| Køleblæser | 75–100% |
| Lukket kammer | Ikke nødvendigt |
| Filamenttørrer | Nej |
| Rubin- eller hærdet dyse | Ja |
| Klæbemiddel | Ikke nødvendigt (for bedre vedhæftning eller for at undgå warping: Dimafix, 3DLac, Magigoo) |
Spoledimensioner
| Indhold (g) | Bredde (mm) | Ydre diameter (mm) | Indre diameter (mm) | Tomvægt (g) | Materiale | Spolefarve |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 250 | 44 | 140 | 52 | 120 | Plastik | Transparent |
| 250 | 44 | 140 | 52 | 80 | Pap | - |
| 500 | 55 | 200 | 52 | 240 | Plastik | Transparent |
| 750 | 55 | 200 | 52 | 240 | Plastik | Transparent |
| 1000 | 67 | 200 | 52 | 260 | Plastik | Transparent |
| 1000 | 67 | 200 | 52 | 180 | Pap | - |
| 2000 | 100 | 300 | 52 | 600 | Plastik | Sort |
| 2000 | 100 | 300 | 52 | 420 | Pap | - |
| 4500 | 100 | 350 | 52 | 780 | Plastik | Sort |
| 8000 | 167 | 355 | 36 | 1020 | Plastik | Sort |
Bemærk:
Hver spole er forseglet. Det anbefales at opbevare filament i et køligt (15–25°C) og tørt miljø.